Не в обкладинці книги справа, а в тім, що криється в рядку…

І. Щодо воєнно-політичних відносин.

Отже, настає тиждень кульмінаційного періоду оборонної війни демократій проти агресивно-неадекватних дій автократів. Тиждень який відзначиться доленосною поїздкою Президента США Джо Байдена на Близький Схід, щоб розпочати там нову та багатообіцяючу нову главу розвитку демократій.

Ця поїздка відбувається у життєво важливий для нас час, і вона просуватиме важливі демократичні інтереси, оскільки безпечний та інтегрований Близький Схід багато в чому вигідний демократичним країнам і Україні зокрема.

Водні шляхи Близького Сходу мають важливе значення для глобальної торгівлі та ланцюжків поставок.

Енергетичні ресурси Близького Сходу є життєво важливими для пом’якшення впливу війни “росії” проти України та глобального постачання енергоресурсів для всього Світу.

І в кінці кінців, регіон, який об’єднується шляхом дипломатії, має меншу ймовірність викликати насильницький екстремізм, який буде загрожувати цивілізованому світу зараз і в майбутньому, або нові війни, які можуть лягти новим тягарем на Збройні Сили України зокрема. Саме тому США так інтенсивно розвивають дипломатію для досягнення, в тому числі, українських цілей.

Сьогодні суспільно-політичну обстановку на Близькому Сході США оцінюють як набагато стабільнішу і безпечнішу, аніж ще 18 місяців тому, коли було здійснено ракетний обстріл американського посольства в Багдаді.

Довідково. Трамп тоді неодноразово наказував бомбардувальникам B-52 літати зі Сполучених Штатів у регіон і назад, щоб стримувати ці атаки. Але це не спрацювало. Навпаки атаки на американських військових і дипломатів зросли в чотири рази порівняно з попереднім роком.

Тим часом, загострювалася війна в Ємені, породжуючи одну з найгірших гуманітарних криз у Світі на тлі якої Трамп відмовляється від ядерної угоди і Іран ухвалює закон, який дозволив йому прискорити ядерну програму.

Більш того, вплив Китаю і “росії” в Європі був тоді настільки сильний, що коли США спробували засудити Іран за ці дії в Раді Безпеки ООН, Сполучені Штати вперше в історії опинилися ізольованими та фактично самотніми.

Саме тому, після свого обрання Джо Байден з перших днів свого перебування на посаді Президента США зазначав про важливість цього регіону, оскільки саме в цьому регіоні так би мовити знаходяться ключи для миру та стабільності в Світі.

Це потребувало термінової та інтенсивної американської дипломатії. Саме тому, США завершують свою бойову місію в Іраку та зосередили свою військову присутність на навчанні іракців, одночасно підтримуючи глобальну коаліцію проти Ісламської держави, яку їм вдалось сформувати, і яка зараз має цільове завдання – запобігання відродженню “ІДІЛ”.

Інформаційно. Лютого 2021 року в Сирії США ліквідували лідера “ІДІЛ” Хаджі Абдуллу, продемонструвавши здатність Америки ліквідовувати терористичні загрози незалежно від того, де вони намагаються сховатися.

Після цього, Джо Байден у Ємені призначає свого посланника (ймовірно це був Вільям Бернс (Глава ЦРУ), оскільки джерела точно не розкривають його прізвище) який організував співпрацю з лідерами в усьому регіоні, включно з Королем Саудівської Аравії, щоб закласти основу для перемир’я.

В результаті чого, після року американської дипломатії перемир’я в Ємені вже діє кілька місяців, і рятівна гуманітарна допомога досягає міст і селищ, які довгий час були в облозі.

Одночасно з цим, Білий Дім возз’єднався з союзниками та партнерами в Європі та в усьому Світі, щоб повернути назад ізоляцію для Ірану.

Тепер Іран ізольований, поки не повернеться до “ядерної угоди”, від якої відмовився Трамп, не маючи жодного плану щодо того, що може її замінити.

Довідково. Минулого місяця понад 30 країн приєдналися до США, щоб засудити відсутність співпраці Ірану з Міжнародним агентством з атомної енергії щодо його минулої ядерної діяльності. Адміністрація Джо Байдена збільшує дипломатичний та економічний тиск, доки Іран не буде готовий повернутися до дотримання ядерної угоди 2015 року.

Але на цьому дипломатична місія США не закінчується. Організувавши співпрацю з Ізраїлем, Єгиптом, Катаром і Йорданією Адміністрація Джо Байдена не дозволила переозброїтись терористам в Газі. В результаті чого в цьому регіоні зберігається “військова тиша”, яку так сильно хоче порушити “кремль” організовуючи різного роду провокативні теракти.

Більш того, США відновили відносини з палестинцями, коли Конгрес США виділив 500 мільйонів доларів підтримки палестинцям, а також прийняв найбільший пакет підтримки для Ізраїлю — понад 4 мільярди доларів — в історії. В результаті чого, минулого тижня прем’єр-міністр Ізраїлю вперше за п’ять років поспілкувався з Президентом Палестинської автономії.

Тим часом, для Саудівській Аравії Вашингтон скасував політику бланкових чеків, яка заважала цій країні здійснювати безготівкові розрахунки, а також скасували ряд санкцій, серед яких заборона певній групі осіб в’їзду до США.

У відповідь Саудівська Аравія допомогла Вашингтону відновити єдність між шістьма країнами Ради співробітництва Перської затоки, повністю підтримала перемир’я в Ємені та зараз співпрацює з Білим Домом, щоб допомогти стабілізувати ринки нафти з іншими виробниками “ОПЕК” та суттєво понизити роль “росії” в цій галузі.

Отже, на цьому тижні Джо Байден зробить важливий крок для України і Світу, щоб протистояти агресії “росії”, щоб поставити демократичний світ в найкращу з можливих позицій чим випередити Китай.

Звичайно, регіон залишається сповненим викликів: ядерна програма Ірану та підтримка проксі-груп, громадянська війна в Сирії, криза продовольчої безпеки, загострена війною “росії” проти України, терористичні групи, які все ще діють у ряді країн, політичний глухий кут в Іраку, Лівії і Лівану, а також стандарти прав людини, які залишаються позаду більшої частини Світу.

Саме для вирішення цих питань Президент Джо Байден 13 липня відправляється в дипломатичне турне по країнам Близького Сходу.

На цьому тижні Джо Байден стане першим Президентом США, який відвідає Близький Схід після 11 вересня без американських військ, задіяних у бойовій місії. 15 липня він стане першим Президентом, який прилетить з Ізраїлю до міста Джидди (Саудівська Аравія) як символ зародження відносин і кроків до нормалізації між Ізраїлем і арабським світом.

Це багатообіцяючі тенденції, які Сполучені Штати можуть посилити так, як не зможе жодна інша країна в Світі.

 

ІІ. Що стосується дій країн-союзників:

Рекордні 5 годин перемовин на Балі: “Блінкен – Ван І”. Перемовини, після яких Ван І назвав США китайофобами”, а Блінкен звинуватив КНР у підтримці “росії”.

Очевидно, що після таких заяв, навряд чи їх можна назвати результативними. І ще більш малоймовірно, що вони взагалі могли такими бути.

При цьому, варто зазначити, що за день до цих перемовин керівники британської “Мі5” та американської “FBІ” вперше вийшли на спільний брифінг, щоб попередити світовий бізнес та світову громадськість про небезпеку з боку КНР.

Окрім цього, Директор “FBІ” Крістофер Рей заявив, що Китай розпочинає спеціальні заходи щоб захистити свою економіку від можливих санкцій. А очільник “Mi5” Кен Маккаллум описав загрозу як “стратегічне змагання протягом десятиліть”, а не як щось, з чим можна швидко впоратися.

З вторгнення “росії” в Україну, за словами очільника “FBІ”, КНР отримує уроки для власних планів регіональної експансії.

Це ще одне підтвердження, що західні демократії будуть підтримувати Україну стільки скільки потрібно.

І не тільки тому, що ми стримуємо “росію”, а перш за все тому, що за реакцією Світу спостерігає її дійсний господар – Китай.

І демократіям важливо надіслати Китаю правильний сигнал: агресія буде дорогим стратегічним провалом для агресора і ніколи не закінчиться його перемогою.

 

ІII. Що стосується дій супротивника:

На тлі доленосного дипломатичного турне Президента США по країнам Близького Сходу, на державному телеканалі Тегерану представник Іранського агентства з атомної енергії похвалився, що вперше з нових сучасних центрифуг на підземному ядерному об’єкті Фордо було вилучено уран і збагачено до 20%.

Довідково. Центрифуги нового покоління виробляють високозбагачений уран у десять разів швидше, ніж раніше. Згідно зі звітом МАГАТЕ, Іран вже має 43 кілограми урану, збагаченого до 60%.

Не дивлячись на те, що це лише невеликий технічний крок від урану, придатного для ядерної зброї, зазначений посил несе в собі інший підтекст і завдання – зірвати дипломатичне турне і дискредитувати особисто Джо Байдена в очах своїх партнерів, оскільки він обіцяв, що Іран ніколи не отримає ядерну зброю.

Одночасно з цим, на території США знов активізувався фрік Трамп, який своїми заявами фактично і відкрито підігрує КНР і “кремлюпідриваючи серед американців рейтинг діючого Президента США розповідаючи, що це хибне рішення Білого Дому їхати на Близький Схід і що про мир треба домовлятись виключно з “росією”.

Тим часом, “на росії” за 2 тижні 31 знищений склад боєприпасів “другої армії світу” – по суті наступальний потенціал армійського корпусу.

  1. Внутрішні суспільно-політичні події:

Попри заперечення української сторони, Адміністрація Джо Байдена дала команду спецслужбам перевірити заяви конгресвумен Вікторії Спартс щодо можливих зв’язків Андрія Єрмака з російськими контрпартнерами.

“The Washington Post” стверджує, що це символічний крок Президента США назустріч республіканцям, з якими він хоче зберегти максимально можливу єдність з українського питання.

Ще вчора твіт Вікторії Спарц цікавив здебільшого тільки українського споживача. Вже сьогодні, історія переїхала на перші шпальти світових видань.

Досвід вивчення та аналізу інформаційного простору підказує, що з 11 липня на брифінгах американські журналісти розпочнуть запитувати Білий Дім і Конгрес: “так, а що там?” Саме тому, Білий Дім та Конгрес, виконуючи волю виборців, зануряться глибше в українське життя. За попередньою інформацією розгляд в Конгресі США цього питання – неминучий.

ЗАГАЛЬНІ ПІДСУМКИ ВІЙСЬКОВОГО ПРОТИСТОЯННЯ ПЕРЕД КУЛЬМІНАЦІЙНИМИ ПОДІЯМИ:

1. Світ познайомився з українцями та остаточно переконався, що ми могутні і професійні воїни не тільки на короткій, а й на середній дистанції.

2. Російський диктатор остаточно набрид всьому Світу, і залишилося лише прийти до спільної думки: “коли” і “як”.

3. КНР хитро і підступно буде рятувати свого васала.

4. Українськи партнери вимушені дуже уважно і відповідально рахувати гроші, а значить грошей на відновлення без сильної антикорупційної інфраструктури Україна не отримає.

5. Сила тектонічних військово-політичних зсувів змушує Світ рухатися зі швидкістю, з якою він ніколи не жив раніше. Швидкість адаптації до змін на сьогодні – пріоритет.

6. Виборці всього Світу усвідомили, що немає нічого гарантованого. Взагалі. Все можуть оспорити: зі зброєю чи в мантії судді. І, щоб відвоювати та мати, треба зазнавати втрат.

7. Світ старається домовлятися. Попри всю різність. Говорити і чути. Бо чим ширше союз, тим сильніше кожен і менші втрати.

8. Після перемоги Україну чекають довгі, важкі роки, коли треба працювати більше та швидше за інших, щоб відновитися та наздогнати. І при цьому разом зі всіма далі боронити демократію.

Перегляди:917
Центральний будинок офіцерів ЗСУ
Міжнародний Виставковий Центр
VVK-STUDIO (ютуб-канал для всіх)
Книжкові видання:
Марія БЕРЕЖНЮК. "Казки Марії". В ілюстраціях Олексія Карпенка     Олексій КАРПЕНКО "Холодна зброя". Ілюстрований довідник.
    Ігор ВІТИК “Українська повстанська армія ― гордість української нації. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави 1914-1944”     Ігор ВІТИК “На олтар боротьби. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави з 1944 року по наш час”